info

11.10.2010 12:18

 

 

1.

FARMÁCIA: Maďarský Richter kúpil švajčiarsku firmu PregLem

SITA| 2010-10-07 12:38:35 | Zahraničné firmy, Ekonomický | BUDAPEŠT 7.októbra (SITA, Reuters) - Maďarská farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon kúpila švajčiarsku biofarmaceutickú firmu PregLem Holding SA za 445 mil. švajčiarskych frankov (CHF). ...

2.

Injekcie proti migréne už v lekárni nedostanete

STV| 2010-10-07 19:30:00 | Správy STV | Moderator: Natália Žembová, Vlado Vondrák Moderátor: Pacienti s migrénou, ktorí majú také veľké bolesti, že si musia pichať injekcie, majú o problém na viac.Po novom lieky dostanú už len v ambulancii svojho neurológa. ...

Inštitúcie

1.

ZDRAVOTNÍCTVO: Ku koncu júla bola v pluse iba Dôvera

SITA| 2010-10-07 15:16:50 | Podnikové informácie, Ekonomický | BRATISLAVA 7.októbra (SITA) - Ku koncu júla hospodárili zdravotné poisťovne Union a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) so stratou. ...

2.

ZDRAVOTNÍCTVO: Úrad pre dohľad nariadil VšZP ozdravné opatrenia

SITA| 2010-10-07 14:14:29 | Domáci ekonomický servis, Ekonomický | Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Úrad pre dohľad nariadil VšZP ozdravné opatrenia" doplnená o údaje z tlačovej besedy Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o ďalšie informácie BRATISLAVA 7.októbra (SITA) - Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) bude musieť hospodáriť vyrovnane a znížiť náklady na nákup zdravotnej starostlivosti. ...

3.

Súkromné poisťovne asi lekárom a nemocniciam nepridajú

ekonomika.sme.sk| 2010-10-07 13:04:00 | | https://s.sme.sk/r-rss/5583283/ekonomika.sme.sk/sukromne-poistovne-asi-lekarom-a-nemocniciam-nepridaju.html BRATISLAVA.Súkromné zdravotné poisťovne podľa všetkého platby lekárom či nemocniciam zvyšovať nebudú. ...

 

1/ FARMÁCIA: Maďarský Richter kúpil švajčiarsku firmu PregLem

SITA| 2010-10-07 12:38:35 | Zahraničné firmy, Ekonomický |

 

BUDAPEŠT 7. októbra (SITA, Reuters) - Maďarská farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon kúpila švajčiarsku biofarmaceutickú firmu PregLem Holding SA za 445 mil. švajčiarskych frankov (CHF). Spoločnosť Richter to oznámila vo štvrtok a uviedla, že transakcia pozostáva z úvodnej platby v hotovosti v sume 150 mil. CHF a následnej hlavnej platby v objeme 295 mil. CHF. Maďarský výrobca liekov uviedol, že do spoločnosti PregLem bude v rokoch 2011 až 2013 investovať najmenej 100 mil. CHF, aby napomohol komerčnému rozvoju produktového portfólia firmy.

Príjmy firmy Richter Gedeon v prvom polroku tohto roka dosiahli 137,22 mld. HUF, čo bol medziročný rast o 2 %. Tržby na domácom trhu sa zvýšili o 9,1 % a zahraničné tržby vyjadrené v eurách sa medziročne zväčšili o 8,1 %. Čistý zisk spoločnosti Richter za prvý polrok bol 38,21 mld. HUF, čo bolo o 38 % viac ako v rovnakom období vlaňajška.

 

(1 EUR = 1,3361 CHF)

(1 EUR = 270,33 HUF)

 

 

 

 

 

 

2/ Injekcie proti migréne už v lekárni nedostanete

STV| 2010-10-07 19:30:00 | Správy STV | Simona Simanová|

 

Moderator: Natália Žembová, Vlado Vondrák

Moderátor:

Pacienti s migrénou, ktorí majú také veľké bolesti, že si musia pichať injekcie, majú o problém na viac. Po novom lieky dostanú už len v ambulancii svojho neurológa. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotníctva.

Redaktor:

Ak mávate silný záchvat migrény a pomáhajú vám iba injekcie, máte smolu. V lekárni ich po novom už nedostanete. A ak áno, doplatiť si budete musieť plnú sumu 40 eur. Taká je nová kategorizácia ministerstva zdravotníctva. Po novom môže injekcie dať len neurológ. Ak pacient býva ďaleko od jeho ambulancie alebo sa k nemu nemá ako dostať, záchvat sa môže zhoršiť a pacient môže skončiť v nemocnici.

Miroslava Mladonická, neurologička:

Môže dôjsť k profúznemu zvracaniu, k dehydratácii pacienta. Môže byť aj komplikovaná migréna, ktorá prejde do ischemickej cievnej príhody.

Redaktor:

Pacienti sú znepokojení.

Pacientka:

No tak veľmi zle, pretože ja sama, vidíte ako chodím, tak k lekárovi veľmi ťažko sa keď dostanem.

Redaktor:

Neurológovia však veľké zásoby injekcií nechcú. Boja sa, že ich poisťovne nebudú preplácať.

Peter Stanko, Slovenská lekárnická komora:

Čo sa týka tohto konkrétneho prípravku nebolo myslené na to akým spôsobom ten pacient používa tento liek, kedy ho potrebuje a ako rýchlo ho potrebuje.

Redaktor:

Ministerstvo zdravotníctva namieta, že pacienti môžu použiť namiesto injekcií nosový sprej. Ten však niektorým nezaberá.

Telefonuje Katarína zollerová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR:

Ak ani táto forma pacientom nevyhovuje, môžu podať oficiálny podnet na ministerstvo zdravotníctva a kategorizačná komisia sa na svojom zasadnutí bude ich pripomienkou zaoberať.

Redaktor:

Simona Simanová, Slovenská televízia.

 

Inštitúcie

1/ ZDRAVOTNÍCTVO: Ku koncu júla bola v pluse iba Dôvera

SITA| 2010-10-07 15:16:50 | Podnikové informácie, Ekonomický |

 

BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - Ku koncu júla hospodárili zdravotné poisťovne Union a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) so stratou. V čiernych číslach bola na konci siedmeho mesiaca iba zdravotná poisťovňa Dôvera. Ako agentúru SITA informoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, strata VšZP dosiahla úroveň takmer 47 mil. eur. Union zdravotná poisťovňa vykázala stratu viac ako 628 tis. eur. Dôvera skončila v pluse takmer 24 mil. eur.

Úrad pre dohľad pritom v súčasnosti vykonáva dohľad v poisťovni Dôvera. Ten sa podľa jeho predsedu Jána Gajdoša týka procesu zlúčenia Dôvery a Apolla. Dohľad však úrad chystá aj v poisťovni Union. Začať by sa mal už v októbri a zameria sa na finančnú situáciu poisťovne. VšZP už úrad nariadil ozdravný plán. Najväčšia štátna poisťovňa bude musieť hospodáriť vyrovnane a znížiť náklady na nákup zdravotnej starostlivosti. Poisťovňa je povinná počnúc októbrom zabezpečiť na mesačnej báze vyrovnané hospodárenie. Zároveň musí znížiť náklady na nákup zdravotnej starostlivosti, a to v priemere o 2,5 %. Povinná je tiež optimalizovať sieť pobočiek a počet pracovných miest, ako aj zefektívniť výber poistného. K začiatku apríla jej úrad nariadil vypracovať úplne novú stratégiu nákupu. Všetky opatrenia bude pritom úrad sledovať a vyhodnocovať na mesačnej báze.

Po zlúčení zdravotnej poisťovne Apollo s Dôverou pôsobia na slovenskom trhu tri zdravotné poisťovne. VšZP je z nich najväčšia, keď sa začiatkom roku 2010 zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Minuloročné hospodárenie ukončila so stratou 27 mil. eur. Pôvodne sa hovorilo o sume 17 mil. eur. Pri prerokovaní účtovnej závierky však bolo nutné brať do úvahy nedostatočné technické rezervy Spoločnej zdravotnej, takže sa strata VšZP prehĺbila o 10 mil. eur.

 

2/ ZDRAVOTNÍCTVO: Úrad pre dohľad nariadil VšZP ozdravné opatrenia

SITA| 2010-10-07 14:14:29 | Domáci ekonomický servis, Ekonomický |

 

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Úrad pre dohľad nariadil VšZP ozdravné opatrenia" doplnená o údaje z tlačovej besedy Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o ďalšie informácie

 

BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) bude musieť hospodáriť vyrovnane a znížiť náklady na nákup zdravotnej starostlivosti. Ide o niektoré z opatrení, ktoré jej v rámci záverov dohľadu nariadil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "De facto tieto opatrenia sú ozdravným plánom, ale v skutočnosti pod iným sankčným mechanizmom," vyhlásil na štvrtkovej tlačovej besede predseda úradu Ján Gajdoš. Ako dodal, ozdravný plán si podľa neho nové vedenie poisťovne nezaslúži, musí však prijať také kroky, ktoré zabezpečia finančnú stabilizáciu najväčšej poisťovne na trhu. Jej strata sa totiž k 1. júlu tohto roka vyšplhala na takmer 47 mil. eur. Klesajúcu tendenciu má podľa Gajdoša aj zostatok finančných prostriedkov na jej účtoch a v pokladni.

Poisťovňa je povinná počnúc októbrom zabezpečiť na mesačnej báze vyrovnané hospodárenie. Zároveň musí znížiť náklady na nákup zdravotnej starostlivosti, a to v priemere o 2,5 %. Povinná je tiež optimalizovať sieť pobočiek a počet pracovných miest, ako aj zefektívniť výber poistného. K začiatku apríla jej úrad nariadil vypracovať úplne novú stratégiu nákupu. Všetky opatrenia bude pritom úrad sledovať a vyhodnocovať na mesačnej báze. Gajdoš potvrdil, že v prípade ich nedodržiavania pristúpi k tvrdším sankciám. Poisťovňu zároveň upozornil, aby sa jej kroky nedotkli poistencov. "Ak sa tak stane, budem nekompromisný," skonštatoval. Podľa neho majú opatrenia zvýšiť efektivitu a nie obmedziť dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Gajdoš opätovne potvrdil, že poisťovňa si neplní svoj obchodno-finančný plán. Jej celkové príjmy síce ku koncu júla aktuálneho roku medziročne vzrástli o 2,74 %, celkové výdavky však išli hore o 3,9 %. Rastúcu tendenciu mali aj pohľadávky, ktoré sa k 31. júlu 2010 vyšplhali na viac ako 500 mil. eur. Klesli naopak záväzky, avšak podľa Gajdoša najmä zásluhou pôžičky od štátu a rozpúšťania rezerv.

Záväzky po lehote splatnosti nad 30 dní síce poisťovňa nemala, no do lehoty 30 dní áno. Napríklad v auguste tohto roku dosiahli okolo 50 mil. eur. Čas inkasa pohľadávok dosiahol 67,71 dňa, čo je nedostatočná hodnota, čas splatenia záväzkov 38,43 dňa, čo je podľa úradu na hranici optima. Za aktuálnu situáciu pritom Gajdoš viní najmä predchádzajúce vedenie, aktívnejší však údajne mal byť samotný úrad. Domnieva sa, že keby zasiahli skôr, mohli byť prijaté opatrenia miernejšie, etapovitejšie a s menšími dôsledkami.

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej Marian Faktor na štvrtkovej tlačovej besede spresnil, že strata poisťovne sa ku koncu augustu dostala na 46 mil. eur. Podľa neho je tento stav spôsobený najmä tým, že tempo rastu výdavkov nezodpovedalo tempu rastu príjmov za zdravotné poistenie. Poisťovňa teda dlhodobo míňala na zdravotnú starostlivosť viac, ako vybrala na poistnom a dostala za poistencov štátu. Napriek tomu však podľa riaditeľa sekcie ekonomike poisťovne Martina Barta dodržiavala platobnú schopnosť definovanú zákonom a splácala všetky svoje záväzky.

Aktuálny stav je ale podľa predstaviteľov poisťovne dlhodobo neudržateľný. Ak by napríklad podľa Faktora neprijali rázne ozdravné opatrenia, mohla by najväčšia poisťovňa na trhu ukončiť tento rok so stratou okolo 50 mil. eur, čo by spoločne s neuhradenou stratou z minulých rokov, predstavovalo viac ako 30 % základného imania. Barto poukázal na to, že realitou by sa mohlo stať aj meškanie platieb pre poskytovateľov.

Poisťovňa preto bola nútená prijať opatrenia nielen na výdavkovej, ale aj na príjmovej časti. Okrem iného sa snaží zlepšiť výber poistného, ako aj vymáhanie pohľadávok. Zmeny by mali nastať aj v oblasti výdavkov. Poisťovňa totiž od 1. novembra tohto roku zníži počet svojich zamestnancov o 307. Tento krok by mal do konca roku 2011 priniesť úsporu 5,5 mil. eur. Poisťovňa však plánuje aj optimalizáciu siete pobočiek a kontaktných miest a prehodnotenie existujúcich dodávateľských zmlúv.

Zmeny čakajú aj poskytovateľov. So Slovenskou lekárskou komorou a Zdravitou, zastrešujúcou časť súkromných lekárov, sa poisťovňa dohodla, že cenové podmienky ostanú na súčasnej úrovni do konca marca budúceho roku. S Asociáciou nemocníc Slovenska, ktorá združuje menšie zdravotnícke zariadenia, sa poisťovňa dohodla na znížení cenu bodu spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek o 5 % a na zreálnení maximálnych cien zdravotníckych pomôcok uhrádzaných na rámec ukončenej hospitalizácie.

Všeobecná zdravotná naďalej rokuje s veľkými štátnymi nemocnicami. Tým navrhla podobné kroky ako menším zariadeniam a okrem toho aj postupné vyrovnávanie cien za ukončené hospitalizácie a zníženie paušálnej úhrady za anestézie o 40 %. Špecializovaným ústavom ponúkla zjednotenie cien ukončených hospitalizácií a zreálnenie maximálnych cien zdravotníckych pomôcok. Samostatným poskytovateľom spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, ako sú napríklad laboratóriá, VšZP navrhla zníženie ceny bodu o 5 %.

Ako však upozornil Faktor, v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti poisťovňa mení iba cenovú politiku a nie rozsah. "To znamená, že časová a priestorová dostupnosť zdravotnej starostlivosť pre našich poistencov zostáva zachovaná," vyhlásil. Všetky uvedené opatrenia v cenových podmienkach by mali do konca aktuálneho roku priniesť úsporu na úrovni 2,5 %, ktorú požaduje aj úrad pre dohľad. V číselnom vyjadrení pôjde o 15,9 mil. eur.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšia poisťovňa na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Minuloročné hospodárenie ukončila so stratou 27 mil. eur. Pôvodne sa hovorilo o sume 17 mil. eur. Pri prerokovaní účtovnej závierky však bolo nutné brať do úvahy nedostatočné technické rezervy Spoločnej zdravotnej, s ktorou sa začiatkom tohto roka spojila, takže sa jej strata prehĺbila o 10 mil. eur.

 

3/ Súkromné poisťovne asi lekárom a nemocniciam nepridajú

ekonomika.sme.sk| 2010-10-07 13:04:00 |

 

BRATISLAVA. Súkromné zdravotné poisťovne podľa všetkého platby lekárom či nemocniciam zvyšovať nebudú. Avizovaný medziročný rast zdrojov poisťovní o 0,89 %, ktorý predpokladá návrhu rozpočtu, totiž vnímajú skôr ako optimistický scenár.

 

"V roku 2011 zdravotné poisťovne neočakávajú, že sa vytvorí priestor na nárast platieb poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. V prípade negatívneho scenára dokonca nevylučujú, že by mohlo prísť aj k ich zníženiu," uviedol pre agentúru SITA prezident Združenia zdravotných poisťovní, ktoré zastrešuje súkromné poisťovne, Eduard Kováč.

 

Poisťovniam sa nepozdáva najmä finančný efekt odvodových zmien na úrovni 57 mil. eur. Považujú ho za neistý. Okrem iného tvrdia, že kalkulácia zdrojov nie je jednoznačná a pre nedostatok kvalitných dát je postavená na množstve predpokladov.

 

Zároveň upozorňujú, že výnosy zo zmien v prvom roku bývajú nižšie a že sa nedá odhadnúť, aká bude disciplína platiteľov a dodržiavanie nových povinností.

 

Zdroje poisťovní z poistného však tvoria nielen odvody od ekonomicky aktívnych poistencov, ale aj príspevky štátu za ekonomicky neaktívnych poistencov. Poisťovne pritom poukazujú, že práve platby za poistencov štátu majú klesnúť.

 

Celkovo štát na poistnom odvedie v roku 2011 o 85 mil. eur menej. To ale vychádza z predpokladaného nárastu počtu ekonomicky neaktívnych poistencov, čo je ale podľa poisťovní v nesúlade s mierne optimistickými očakávaniami poklesu nezamestnanosti.

 

"Prípadný pokles poistencov štátu o asi 20 tisíc by sa prejavil v poklese zdrojov o približne 8 mil. eur, čo je štvrtina z predpokladaného celkového nárastu," skonštatoval Kováč.