Piata a šiesta choroba

Piata a šiesta choroba

Piata choroba sa odborne nazýva erythema infectiosum. Ide o ochorenie vírusového pôvodu spôsobené ľudským typom parvovírusu B19. Objavuje sa najčastejšie na konci zimy a začiatkom jari.

V detskom kolektíve dochádza k šíreniu nákazy veľmi ľahko a rýchlo. Infekcia postihuje hlavne deti vo veku 3 až 15 rokov, no vylúčená nie je ani nákaza u dospelého človeka.

Názov vznikol začiatkom 20. storočia, keď sa infekčné ochorenia, ktoré postihujú najmä deti a ktorých spoločným znakom je kožný nález, uvádzali sa v číselnom poradí.

Piata choroba – spôsob prenosu a inkubačná doba

Zdrojom nákazy je chorý človek, prípadne osoba, ktorá je nosičom vírusu, ale príznaky sa u nej neprejavili. K prenosu dochádza vzduchom – pri kýchaní, rozprávaní, alebo priamym kontaktom – cez dotyky, pri použití toho istého pohára a pod. Pravdepodobnosť nákazy pri stretnutí s infikovaným človekom je dosť vysoká: 50 – 60 %. Najviac sú ohrozené deti, ktoré navštevujú kolektívne zariadenia. Inkubačná doba je 4 – 21 dní.

Ako predchádzať piatej chorobe?

Prevencia voči akémukoľvek vírusovému ochoreniu spočíva v dobrých hygienických návykoch. Vzhľadom na rýchle a ľahké šírenie piatej choroby však dokonalá prevencia nie je možná. V každom prípade, nikdy nie je na škodu, keď si každý deň budujeme silnú imunitu. Pravidelným pobytom na čerstvom vzduchu či stravou bohatou na vitamín C sa najlepšie pripravujeme na útok vírusov.

Počiatočné príznaky piatej choroby

Prvé fázy pripomínajú bežné infekčné ochorenie. Dieťa pociťuje únavubolesti hlavyškrabanie v hrdle, môže mať výtok z nosa či zvýšenú teplotu. U menších detí sa zvyčajne pridružia aj problémy tráviacej sústavy, ako sú bolesť bruchanechutenstvohnačky. Vzhľadom na to, že tieto príznaky sú typické aj pre chrípku či obyčajné „prechladnutie“, na začiatku je takmer nemožné správne identifikovať piatu chorobu. V niektorých prípadoch sa dokonca počiatočné príznaky vôbec nevyskytnú a napriek tomu je prenášačom ochorenia. A potom sa rovno ukážu kožné problémy, keď už prenášačmi nie sme.

Kožný nález

Intenzívnejšie prejavy na pokožke, ako sú vyrážky alebo začervenanie, okamžite vyvolajú obavy z alergickej reakcie, prípadne z kožného ochorenia. Ak u dieťaťa nedošlo k iným príznakom vírusového ochorenia, rodičia si to naozaj môžu vysvetliť takto. Kožný nález pri piatej chorobe má však svoje typické rysy. Objavuje sa v druhej fáze ochorenia, hlavne u detí do 10 rokov. Začína sa ako začervenanie na tvári motýľovitého tvaru (nie v okolí úst), pripomína spálenie slnkom. Začervenanie sa postupne šíri na zvyšok tela, hlavne končatiny, do oblasti sedacích svalov, menej na hrudníku

Ako vyzerá začervenanie?

Ide o plošné začervenanie červeno-fialovej farby. Nezvykne svrbieť, no počas dňa mení svoj odtieň. Zvýrazňuje sa hlavne po pobyte v teple, na slnku alebo po kúpeli. Do 10 – 14 dní začervenanie celkom vymizne. Ústup sa začína blednutím centrálnej časti. Pri oslabenej imunite, zvýšenej námahe či pri strese sa kožný nález môže po niekoľkých týždňoch znovu objaviť, ale už nie v takej výraznej podobe, a obvykle zmizne aj bez liečby.

Piata choroba u dospelých

Keďže väčšina detí piatu chorobu prekoná, vytvorí sa na daný vírus imunita. V mnohých prípadoch sú príznaky len veľmi mierne či dokonca žiadne, takže človek ani nemusí vedieť, či túto chorobu v detstve mal. V prípade, že piatu chorobu v detstve neprekonáme, nie je vylúčené, že sa nám pripomenie v dospelosti. Vtedy však môžeme očakávať závažnejšie problémy. U dospelých sa piata choroba neprejavuje kožným nálezom, ale silnými bolesťami celého tela, hlavne kĺbov (kolien, lakťov, zápästia), slabosťou a únavou.

Diagnostika a liečba piatej choroby

Lekársky personál stanoví piatu chorobu vcelku jednoducho – na základe príznakov. Keďže ide o ochorenie vírusového pôvodu, lekár vám nepredpíše antibiotiká. Liečba je zameraná len na tlmenie príznakov. Proti horúčkam sa podávajú antipyretiká. Vyrážky na tele nezvyknú svrbieť, no pri citlivejšej pokožke sa dieťa na svrbenie môže sťažovať. Podávajú sa proti tomu antihistaminiká. Telu treba dopriať dostatok tekutín, odporúča sa diétnejšia strava, aby sme zbytočne nedráždili pokožku. Dieťa by malo veľa ležaťoddychovaťspať, absolútne vylúčme namáhavejšie telesné aktivity. Mali by sme vedieť, že vírus napáda nezrelé červené krvinky ešte v kostnej dreni, a preto spôsobuje málokrvnosť. To je však len dočasný stav, po vyliečení sa krvný obraz dá do poriadku.

Aký je rozdiel medzi piatou a šiestou chorobou?

Rozdiel oproti piatej chorobe spočíva v pôvode. Tiež ide o vírusové ochorenie, no tentoraz ho spôsobuje herpesový vírus. Nepríjemné je, že tento vírus ostáva v tele aj po vyliečení, a preto sa môže o pár rokov znovu prejaviť.

Šiesta choroba (odborne Exanthema subitum) je veľmi podobná piatej, najmä čo sa týka šírenia nákazy (tiež ide o kvapôčkovú infekciu). Aj príznaky sú podobné, pripomínajú chrípku alebo prechladnutie. Inkubačná doba je 5 až 12 dní. Šiesta choroba sa taktiež vyskytuje hlavne u detí, lenže u menších – vo veku od 6 mesiacov do 3 rokov. Navyše, choroba môže mať výraznejšie príznaky, napr. zväčšenie lymfatických uzlín či vysoké horúčky, ktoré trvajú aj 3 dni.

Snímka obrazovky 2024 04 26 232832

Prejavy na koži

Kožný nález má podobu vyrážok, ktoré sa obvykle „vysypú“ na tretí deň od prepuknutia choroby, keď už vysoké teploty ustupujú. Sú to ružovo-červené malé fliačiky, ktoré sa objavujú na tvárikrkuhrudníku a končatinách. Po stlačení ostane dané miesto biele. Tak ako pri piatej chorobe, kožný nález po niekoľkých dňoch mizne.

Liečba šiestej choroby je rovnako zameraná iba na tlmenie príznakov. Vysoké teploty sa snažíme znižovať, aby sme neoslabovali detský organizmus. Poraďte sa s lekárom alebo lekárkou, či sú vhodné chladivé zábaly.

Záver

Piata a šiesta choroba sú pomerné časté ochorenia. Ich liečba prebieha bez výraznejších komplikácií aj bez následkov v budúcnosti. Nie je to však dôvod, aby sme čokoľvek zanedbávali. Podpora imunity je vždy prospešná. Či už ide o imunitu našu alebo našich detí. Oslabená imunita sa nám zvykne vypomstiť. Preto si nižšie môžete zakúpiť produkty, ktoré vám zlepšia imunitu alebo znížia teplotu.