Ako zmierniť nádchu?

Článok o nose

Nos je vstupnou bránou do dýchacích ciest, cez ktorú sa do tela môžu dostať škodlivé látky. Našej nosovej sliznici škodí znečistené ovzdušie a alergény, ale aj zmeny teplôt, rôzne infekcie, stres alebo hormonálne vplyvy. Už po stáročia ľudia praktikujú výplach nosa, ktorý z neho odplavuje prach, baktérie a alergény a zvyšuje odolnosť voči vírusovým alebo bakteriálnym infekciám. Pomáha tiež v prevencii pred nádchou a prechladnutím.

Sterimar

Výplachy nosa sú vhodné pri celoročnej či sezónnej alergii, pri akútnych a chronických zápaloch nosových aj prinosových dutín, po operáciách v prinosových dutinách, ale sú vhodné aj pre ľudí žijúcich v priemyselných oblastiach či pracujúcich v prašnom prostredí. Odporúčame ich ako súčasť každodennej rannej rutiny pre dospelých, ale aj pre deti.

Na výplach nosa je vhodné používať izotonický fyziologický soľný roztok s obsahom 0,9 % soli vo vode. Takýto roztok je nášmu telu vlastný, v medicíne sa používa napríklad na infúzie či rôzne výplachy. Soľný roztok si môžete pripraviť aj doma – prevaríte 1 liter vody a nasypete doň 1 lyžičku soli, ideálne morskej. Pozor, výplachy nosa sa nevykonávajú vodou z vodovodu, voda musí byť prevarená a musí mať vhodnú teplotu. Na výplach nosa môžete použiť aj kanvičku priamo na to určenú. Inou možnosťou sú rôzne spreje a kvapky dostupné v lekárňach. Preplachy nosa predstavujú štandardnú hygienu nosovej dutiny, ktorá môže pomôcť pri liečbe a prevencii mnohých ochorení horných ciest dýchacích.

Konvička
Otrivin
aliamare
Physiomer
QUIXX